Финансови Новини

Нови правила за ДДС при он-лайн търговията от днес.

от | юли 1, 2021 | Финанси | 0 коментари

ДДС

От днес действат нови правила за данъка върху добавената стойност (ДДС) при електронната търговия в Европейският съюз. Промените идват затова да отговорят на засилената трансгранична он-лайн търговия, вследствие както на пандемията от COVID-19, така и на драстично увеличеният й обем през последните години. С тях се цели опростяване и прозрачност при ценообразуването и потребителският избор. Засегнати от тях са онлайн продавачите и пазарите/платформите както в ЕС, така и извън него, пощенските оператори и куриерите, митническите и данъчните администрации, а също и потребителите.

Промените засягат начина, по който ДДС се начислява върху онлайн продажбите, независимо дали потребителите купуват от търговци в рамките на ЕС, или извън него:

  • Съгласно настоящата система стоките на стойност под 22 EUR, внасяни в ЕС от дружества извън Съюза, са освободени от ДДС. Считано от днес – 01.07.2021г.  това освобождаване се отменя и ДДС ще се начислява върху всички стоки, въвеждани в ЕС — както се начислява върху стоките, продавани от предприятия от ЕС.
  • Понастоящем онлайн продавачите трябваше да са регистрират по ДДС във всяка държава членка, в която имат оборот над определен общ праг, вариращ в отделните държави. От 1 юли тези различни прагове са заменени с един общ за ЕС праг от 10 000 евро, над който ДДС трябва да бъде платен в държавата членка, в която се доставят стоките. За да се опрости работата на тези дружества и да се улеснят продажбите им в други държави членки, онлайн продавачите вече могат да се регистрират в електронен портал, наречен „обслужване на едно гише“, от който да изпълняват всички свои задължения във връзка с ДДС за продажбите си в целия ЕС. Вместо да се борят със сложните процедури в други държави, те могат да се регистрират в собствената си държава членка и на собствения си език. След като се регистрира, онлайн търговецът на дребно може да уведомява за ДДС и да го плаща в системата за обслужване на едно гише за всички свои продажби в ЕС посредством тримесечна декларация. ДДС ще се пренасочва към съответната държава членка с помощта на системата за обслужване на едно гише.
  • Аналогично, въвеждането на обслужване на едно гише при внос за продавачи от държави извън ЕС ще им позволи лесно да се регистрират за целите на ДДС в ЕС и ще гарантира, че правилният размер на ДДС достига до държавата членка, в която в крайна сметка е дължим. За потребителите това означава много по-голяма прозрачност: когато купувате от продавач или платформа от държави извън ЕС, регистрирани в системата за обслужване на едно гише, ДДС следва да бъде част от цената на продавача. Това означава, че вече няма да получавате искания за допълнително плащане от митниците или куриерските служби, когато стоките пристигат във вашата държава, защото ДДС вече е платен.
Източник на статията: Интернет

Подобно

Подобни постове

Финансов или оперативен лизинг – основни разлики.

Финансов или оперативен лизинг – основни разлики.

Понятието за лизинг е дефинирано в Търговския закон – Глава 23, чл.342:
“Чл. 342. (1) С договора за лизинг лизингодателят се задължава да предостави за ползване вещ срещу възнаграждение.
(2) С договора за финансов лизинг лизингодателят се задължава да придобие вещ от трето лице при условия, определени от лизингополучателя, и да му я предостави за ползване срещу възнаграждение.
(3) Лизингополучателят може да придобие вещта по време на договора или след изтичане на срока му.”

повече информация
Как да планираме семеен бюджет

Как да планираме семеен бюджет

Идеята за създаване на семеен бюджет в началото може да изглежда непосилна, но след като се установи и свикнете да проследявате всяка покупка, ще се чудите защо не сте започнали по-рано. Може дори да откриете, че ви харесва да виждате къде отиват всичките ви пари – това може да ви даде възможност!

повече информация
Изненадващата история на кредитната карта: Как е стартирала и как се е развила тази технология.

Изненадващата история на кредитната карта: Как е стартирала и как се е развила тази технология.

Историята на кредитните карти ни връща по-далеч, отколкото си мислите – ето историята на произхода на тази технология и някои прогнози за бъдещето им.

повече информация

0 коментара

Оставете коментар

%d bloggers like this: